Used 2018 Forest River RV Cherokee Grey Wolf 26BH Travel Trailer
Forest River Cherokee Grey Wolf 26BH travel trailer highlights:
- Double Bed w/Twin Bunk Above
- Queen Bed
- Large Overhead Cabinets
- Sofa
You will have plenty of memories to reminisce about after a weekend of camping fun in this Cherokee Grey Wolf model. It will easily accommodate a family of seven for sleeping and seating with a booth dinette and sofa which can also double as comfortable sleeping space. A queen bed is featured behind the sofa's pony wall, plus there is a curtain that can be pulled for more privacy. The double under twin bunk set up in back is great for kids and their friends, and you will also enjoy complete kitchen and bath accommodations too keeping everyone clean and feed!
All Cherokee Grey Wolf models are quality built with distinct features and superior comfort in mind. And, they are all set at an affordable price point. So, when you get the opportunity to escape the hustle and bustle of everyday life and enjoy all the beauty and wonder that an outdoor adventure holds, the Cherokee Grey Wolf is ready and waiting to help you relax and unwind. Each unit features an aerodynamic radius front which improves towability, and you will have no trouble hitching up even in the dark with the lighted power tongue jack. The nitro filled tires help keep the tow going smoothly down the road even on a bumpy surface. Inside, you will enjoy comfortable furnishing, shaker style cabinetry, and large overhead cabinets for plenty of storage. There are two 20 lb. LP bottles, a patio awning for added outdoor living space, plus plenty of exterior storage for your camping gear. These units also offer solar prep for when you choose to do a little boon-docking off the beaten path, and they are also wired for a back up camera if you choose to add that option as well. Come choose one of the Cherokee Grey Wolf travel trailers or toy haulers, and let everyday life take a backseat so you can rest and unwind for awhile!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# H5196B
| Sleeps | 8 |
| Length | 29 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| GVWR | 7570 lbs |
| Dry Weight | 4947 lbs |
| Cargo Capacity | 2623 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Turbo |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKB24JK046283 |
Cherokee Grey Wolf 26BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


