Used 2018 Forest River RV Cherokee Cascade 17BHSE Travel Trailer
For the couple who is ready to get up and go, then the Cherokee Cascade 17BHSE travel trailer by Forest River is ideal for you. This model features a sofa along the front, and a set of double bunk beds in the rear.
As you enter the travel trailer, to the left there is a dinette and a LCD TV mount. To the right of the entrance you will find a wardrobe and a nice sofa with a shelf above.
The kitchen area offers a large sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
The rear right corner is where you will find the bathroom. Here there is a sink, toilet, and a tub/shower.
The rear bunkhouse has a set of double bunk beds which offers sleeping space for four people.
There are plenty of overhead cabinets throughout the inside of the travel trailer, as well as outside storage, plus more!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $5,000
Sale Price: $9,995
Stock# T1348A
Exterior Color: TAN
| Sleeps | 7 |
| Length | 23 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 539 lbs |
| GVWR | 7539 lbs |
| Dry Weight | 4122 lbs |
| Cargo Capacity | 3417 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| VIN | 4X4TCK729JK046983 |
Cherokee Cascade 17BHSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


