Used 2018 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 315TBH8 Fifth Wheel
Bath and a Half | Bunkhouse
Forest River Cherokee Arctic Wolf 315TBH8 fifth wheel highlights:
- Sleeps Ten
- Three Slides
- Two Entry/Exit Doors
- Private Master Suite
- Full and Half Bathroom
With enough space to sleep ten people during any upcoming adventure, this Arctic Wolf fifth wheel proves to be an important asset to those who travel with large families. The three slides that have been included allow this unit to provide both a full and half bathroom, and the private master suite, as well as the private bunkhouse, give you the seclusion you are accustomed to so that you can sleep peacefully each night in your own space.
From its automatic leveling system to its 6' 4" slides with oversized panoramic windows, this fifth wheel by Forest River provides luxurious conveniences at an entry level price point. This structure has been designed so that even light duty trucks can tow it, yet the interior portion is still packed full with high-class amenities that will enhance your traveling experience, like the high circulation ceiling fan that adds to the character and functionality of the living area. Not only will you be thoroughly impressed with this RV, but so will everyone else that sees it because RV Pro has awarded this Arctic Wolf their "Best of Show" title.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 103908B
| Sleeps | 10 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1520 lbs |
| GVWR | 10920 lbs |
| Dry Weight | 9318 lbs |
| Cargo Capacity | 1602 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 84 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7798 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CKXB0J2700841 |
Cherokee Arctic Wolf 315TBH8 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


