Used 2018 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 265DBH8 Fifth Wheel
View all Cherokee Arctic Wolf Floorplans
2018 265DBH8 Features and Options
Forest River Cherokee Arctic Wolf 265DBH8 fifth wheel highlights:
- Bunk Beds
- Private Master Suite
- Outdoor Kitchen
- Walk-In Kitchen Pantry
- Sleeps Seven
- Oversized Panoramic Windows
This Arctic Wolf fifth wheel is a wonderful addition to any family getaway you may take because it gives you what you need where you need it. The bunk beds in the rear portion of this trailer provide a fun area for the kids to enjoy themselves while they play during the day or sleep at night, and the private master suite in the front allows you to have a restful escape from the chaos of the day. When you all gather together in the living area for a home-cooked dinner or an evening of board games, you will thoroughly enjoy the amount of space that the two slides provide, and the walk-in kitchen pantry will prove to be a huge asset for storing all of your favorite snacks and spices.
From its automatic leveling system to its 6' 4" slides with oversized panoramic windows, this fifth wheel by Forest River provides luxurious conveniences at an entry level price point. This structure has been designed so that even light duty trucks can tow it, yet the interior portion is still packed full with high-class amenities that will enhance your traveling experience, like the high circulation ceiling fan that adds to the character and functionality of the living area. Not only will you be thoroughly impressed with this RV, but so will everyone else that sees it because RV Pro has awarded this Arctic Wolf their "Best of Show" title.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Sale Price:
$26,990
Broadmoor RV
Location: Pasco, WA
Stock# 263040
Location: Pasco, WA
Stock# 263040
Stock# 263040
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 265DBH8 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1359 lbs |
| GVWR | 9900 lbs |
| Dry Weight | 8284 lbs |
| Cargo Capacity | 1616 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Double Door Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6925 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CKSB0J2700054 |
For more information
Contact Us
Cherokee Arctic Wolf 265DBH8 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


