Used 2018 Forest River RV Cherokee Arctic Wolf 255DRL4 Fifth Wheel
View all Cherokee Arctic Wolf Floorplans
2018 255DRL4 Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Schaap's RV Traveland
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5594
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5594
Exterior Color: Grey
Stock# 5594
Exterior Color: Grey
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 255DRL4 Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 10 in |
| Exterior Color | Grey |
| Hitch Weight | 1371 lbs |
| Dry Weight | 8136 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/ Electric w/ DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | Power w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
For more information
Contact Us
Cherokee Arctic Wolf 255DRL4 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


