Used 2018 Forest River RV Cherokee 234VFK Travel Trailer
Forest River Cherokee travel trailer 234VFK highlights:
- Single Slide Out
- V-Nose
- Two Entry Doors
- Walk-Through Bathroom
Get ready to enjoy each camping trip with your family when you choose to camp with this single slide out Cherokee 234VFK. The v-nose design allows for better aerodynamics. In the front v-nose is the spacious kitchen with plenty of counter space and a large kitchen sink. The walk-through bathroom has doors along either side which adds complete privacy. You will also find that this model has two entry doors which makes it easy to slip out in the early morning and head out to go fishing without waking up your sleeping campers!
No matter which Cherokee model by Forest River you choose, you can rest assured knowing that each unit is built to provide you with great value, comfort and style making is easy to get up and go as soon as the urge strikes you. Each model features two-toned exterior metal and upgraded graphics, a one-piece rubber roof with 3/8" walkable roof decking, as well as a front stone guard for protection. Self-adjusting brakes and quick super lube axles are two additional features that you are sure to appreciate on the exterior of every Cherokee model. Inside each unit, you will enjoy comfortable seating, oversized windows that provide a great view and an abundance of natural lighting, plus a family friendly and functional kitchen featuring an abundance of storage for all of your camping supplies with large overhead cabinets. There are also a variety of packages available providing additional features and options on select models. So, when the open road is calling you, answer with your very own Cherokee in tow!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $11,925
Sale Price: $16,997
Stock# 3CR2577
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 823 lbs |
| GVWR | 7823 lbs |
| Dry Weight | 5917 lbs |
| Cargo Capacity | 1906 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LCD TV |
| Awning Info | 15' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4X4TCKY2XJX132577 |
Cherokee 234VFK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


