Used 2018 Forest River RV Cardinal Explorer 378LF Fifth Wheel
Forest River Cardinal Explorer 378LF fifth wheel highlights:
- Triple Slide Outs
- 90" Sofa Hide-a-Bed
- Bunk Room with Loft Above
- Island with Double Sink
You can easily camp with your whole family or a few friends in this Cardinal Explorer 378LF fifth wheel by Forest River. In the kitchen you will enjoy features such as an island with a double sink and spacious pantry. Off of the kitchen area there is a bunk room with a 68" sofa/hide-a-bed with a drop down bunk. Above this room you will find a loft with a 60"x80" queen mattress. Mom and dad will enjoy the comforts in the front bedroom. Here there is a king bed, and along the front wall you will find a large wardrobe plus a closet that has been prepped for a washer and dryer, and more!
When you choose to camp with a Forest River Cardinal Explorer, you are choosing a quality built fifth wheel with plenty of features throughout. You will enjoy how functional the kitchen is with the Furrion 2-in-1 21" oven/range with LED knob indicators and Magic Chef 30" residential microwave. Crown molding is featured throughout each unit which creates a high-end residential look, and you will appreciate the Shaw brand carpeting and linoleum which is backed by a 7-year cold crack warranty. Each Cardinal Explorer is constructed of an all welded aluminum frames, Alpha Superflex TPO membrane roofing, a high gloss gel coated fiberglass exteriors, and MORryde CRE 3,000 suspensions for a smooth towing experience. It also features a 100" wide body frame which allows for plenty of space throughout.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# IGSN-9033632
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2374 lbs |
| GVWR | 16374 lbs |
| Dry Weight | 13126 lbs |
| Cargo Capacity | 3248 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential W/ Inverter |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR 40" LED TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Cardinal Explorer 378LF Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


