Used 2018 Forest River RV Cardinal 3875FB Fifth Wheel
If you are looking for a fifth wheel with some great features such as a bath and a half, a kitchen island, or king size bed, then look no further than this Cardinal fifth wheel model 3875FB.
As you step inside notice the convenient closet to your immediate left which can be used to hold coats. The first slide nearest to you features a free standing dinette with four chairs, and theater seating for two, or you may choose two optional recliners. Along the rear wall enjoy more seating and sleeping space for overnight guests with a 90" hide-a-bed sofa. The road side offers even more space with a second slide out that features a 58" pop-up TV with a fireplace below for your enjoyment, plus some of the kitchen equipment.
You can easily create food for your family with the three burner range plus overhead microwave oven. There is also a three door stainless steel refrigerator for your perishables, and a large pantry for dry and canned good storage. There is also a handy island in the middle of the room with provides food prep space, and a double sink for cleaning up.
Located just off this slide and straight in through the main entry door you will find a convenient half bath including a toilet and vanity with sink.
Next, head up the steps to the front master bedroom and bath. First you will find a slide out king size bed at the top of the steps up. This creates walking around space, and there is a dresser with 32" LED TV above, and an armoire for clothing. A sliding door leads into the rear master on-suite bath which includes a large shower, a toilet, a sink with medicine cabinet, plus a large wardrobe and dresser as well. One closet along the curb side has been prepped for a washer and dryer that you can choose to add, plus so much more!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 102915
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2490 lbs |
| GVWR | 16170 lbs |
| Dry Weight | 14034 lbs |
| Cargo Capacity | 2136 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Tire Size | 16" "E" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 3 Door Stainless Steel |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| TV Info | 58" Pop-up TV in LR, 32" LED BR |
| Awning Info | 18' with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4FCAR20JG102915 |
Cardinal 3875FB Reviews
-
Guest Bathroom
2016 Cardinal 3875FB
What I liked most: Unique front bath set up with huge shower and large wardrobe right in the bathroom. Half-bath off kitchen makes easy access for guests. Full-size fridge, large pantry with slide out drawers, island kitchen with plenty of storage and counter space.
What I'd improve: No night stands next to bed.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


