Used 2018 Forest River RV Acadia 29ST Travel Trailer
Double-Bunks, U-Shaped Dinette, Queen Bed, Large Slide - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
View all Acadia Floorplans
2018 29ST Features and Options
What Our Customers Are Saying
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Price:
$16,995
You Save: $4,000
Sale Price: $12,995
You Save: $4,000
Sale Price: $12,995
Campers Inn
Location: Louisville KY
Stock# 102724A
Location: Louisville KY
Stock# 102724A
Stock# 102724A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 29ST Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 721 lbs |
| Dry Weight | 6652 lbs |
| Cargo Capacity | 2869 lbs |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Quick Recovery DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2ACUB5JB918916 |
For more information
Contact Us
Acadia 29ST Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


