Used 2018 Fleetwood RV Surge 29J Motor Home Class C
Surge 29J class C motorhome by Fleetwood RV highlights:
- Quad 30" x 74" Bunk Beds
- 54" x 80" Cabover Bed
- 102" Wide Body
- Split Bath
- Sleeps 10!
When you have a large family and you enjoy traveling, choose this Fleetwood Surge class C gasoline motorhome model 29J. This unit features sleeping for up to 10 individuals with quad 30" x 74" bunks in back, a jackknife sofa behind the driver's seat, and a cabover 54" x 80" bunk, as well as being able to fold down the dinette when it's not in use. Complete kitchen and bath accommodations make it easy to create healthy meals from wherever you park, and everyone can enjoy having on-board bathroom facilities for added comfort! The 102" wide body design of the coach keeps it feeling roomy inside, and you can add an optional 32" LED TV for a bit of inside entertainment when you are between activities outside if you wish. This unit features generous storage with 99 cu. ft. inside and 101 cu. ft. outside for all of your personal belongings and outdoor gear. Make your travel time with a larger family a dream come true with this Surge 29J class C gasoline coach!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# IGSN-12247483
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 10 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 198 in |
| Number Of Bunks | 5 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 14 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Basement Storage | 101 cu. ft. |
| TV Info | Optional 32" LED Coach TV |
| Awning Info | 20' |
| Gross Combined Weight | 19500 lbs |
| Shower Type | Standard |
Surge 29J Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


