Used 2018 Fleetwood RV Flair LXE 31B Motor Home Class A
View all Flair LXE Floorplans
2018 31B Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Schaap's RV Traveland
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5595
Location: Sioux Falls, SD
Stock# 5595
Chassis: Ford
Exterior Color: Crimson
Stock# 5595
Chassis: Ford
Exterior Color: Crimson
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2018 31B Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Exterior Color | Crimson |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | Onan 4000 Micro Quiet |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 25600 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford |
| Horsepower | 320 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 208 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 460 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 14 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Propane |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | Power w/ LED Lights |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Flair LXE 31B Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

