Used 2018 Fleetwood RV Discovery LXE 40D Motor Home Class A - Diesel
Fleetwood Discovery LXE 40D class A diesel coach highlights:
- L-Shaped Transformer Sofa
- Free Standing Dinette
- Full Bath
- Half Bath
- Fireplace
It's time to travel with the comforts of home while you explore the countryside. This Discovery LXE 40D class A diesel coach allows you to work or relax while finding the perfect destination each time you decide to travel. The dinette with credenza provides dining as well as work space if needed. Your spouse and guests can visit while relaxing on the L-shaped transformer sofa and driver side captain's chair. You might even enjoy watching the big game on the 49" LED TV and keeping warm by the fireplace. You can cook meals, and store plenty of cold food and leftovers in the residential refrigerator. The half bath provides a convenience for your guests while you can enjoy the rear full bath all to yourself. Step inside today, you will be glad you did!
With any Fleetwood Discovery LXE class A diesel coach you will enjoy the journey and the destination. The driver will appreciate the Smart steering wheel with tilt and telescoping feature, the touch screen radio with built-in GPS, the USB charger, and the Villa soft-touch heated captain's seat when moving down the road. The guests will love the luxurious feel of the polished solid surface kitchen countertop, the high-gloss solid hardwood cabinetry, the high-gloss hardwood crown molding, and the polished porcelain tile throughout. Come see why everyone wants to discover these units!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 333867
Chassis: Freightliner XCM
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 55000 btu |
| Generator | Onan 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 40454 |
| Engine | Cummins ISL9 |
| Chassis | Freightliner XCM |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12400 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 38.7 |
| Water Heater Type | Truma Tankless |
| Basement Storage | 182 cu. ft. |
| TV Info | LR 49" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 20' Power |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46400 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACGFE1JCKB2971 |
Discovery LXE 40D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


