Used 2018 Entegra Coach Cornerstone 45B Motor Home Class A - Diesel
If you are looking for DUAL sinks in a rear master bath, an entertainment center with a fireplace, and a half bath this quad slide Entegra Coach Cornerstone 45B class A diesel motor home is your next RV!
On the passenger side of the motor home you will find a slide with a l-shaped sofa and two ottomans or you can choose a theater seat option featuring three power recliners. Also within the slide there is a double kitchen sink, two burner range, microwave, overhead cabinets, and a shelf. The opposite side offers a slide with an entertainment center, fireplace and a 50" TV, and a dinette with chairs, plus a refrigerator. You can choose a booth dinette if you like.
The half bath is centrally located between the main living/kitchen area and the master bedroom.
The walk through master bedroom offers a king bed slide with overhead cabinets, and nightstands on either side of the bed. Across from the foot of the bed you will find a slide out with a vanity, dresser, and 32" LED TV in the bedroom, plus a pantry that is located in the hallway beside the kitchen countertop.
In the rear of the coach you will enjoy your own master bath featuring a vanity with DUAL sinks on one side, plus a shower and toilet on the opposite side. Along the rear wall you will find a wardrobe with sliding mirror doors and a washer and dryer.
Outside you can even enjoy an exterior entertainment center with a 40" TV when relaxing in the great outdoors.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# MHS43623A1
Chassis: Spartan K3
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 54000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 55790 |
| Engine | Cummins ISX |
| Chassis | Spartan K3 |
| Horsepower | 605 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 320 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1950 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with ice maker and water dispenser |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight Front | 20000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 14000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 450 diesel |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50", Front 32", BR 32", Ext. 40" |
| Awning Info | Girard Vision dual pitched |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 74000 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZVU1E90JC084133 |
Cornerstone 45B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


