Used 2018 Entegra Coach Anthem 42DEQ Motor Home Class A - Diesel
This Anthem 42DEQ diesel motor home offers quad slides, a split bath with TWO sinks, and a rear master bedroom, plus more!
Along the passenger side of the motor home you will find a slide featuring a L-sofa with ottomans or you can choose the theater seat option with three power recliners. Continuing within in the slide you will find a double kitchen sink, two burner range, overhead cabinets, and a microwave. Next to the slide you can store your dry goods in the pantry. On the opposite side the second slide includes an entertainment center, fireplace and 50" TV. Continuing within the slide there is a dinette with chairs, and a refrigerator. You can choose a booth dinette instead of the free standing dinette if you like. Next to the slide you will find a nice size hutch to store more items.
The split bathroom has a private toilet area and shower on one side, and two sinks on the opposite side. You can close the two sliding doors if you would like this to be one big bathroom all to yourself.
The rear bedroom includes a king bed slide with nightstands on either side of the bed allowing you more floor space. Across from the bed you will find a slide out with a vanity and dresser, 32" TV, overhead cabinet, and the two sinks that are mentioned above. Along the rear wall there is a wardrobe with sliding mirror doors and a washer and dryer.
Outside you will find an entertainment center with a 40" TV, plus much more!
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# CM820336
Chassis: Spartan K2
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 49000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 62 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 43290 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Spartan K2 |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 296 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with ice maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 17000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Axle Weight Tag | 12000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 450 diesel |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50", Front 32", BR 32", Ext. 40" |
| Awning Info | Girard Vision dual pitched |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 64000 lbs |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4VZAU1D98JC084364 |
Anthem 42DEQ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


