Used 2018 Eclipse Iconic Wide Body 3515IKG Toy Hauler Fifth Wheel
This Iconic Wide Body 3515IKG from Eclipse RV offers a generous slide out in the living area that really opens up the floor space.
As you enter from the rear cargo door, there are two electric beds at the back. Moving forward along the roadside, there is a sofa and overhead cabinets. To the left of the entry door there are two lounge chairs, an end table, and an overhead cabinets.
The kitchen area has a slide out that features a pantry, refrigerator, three burner range, plus the sofa as mentioned before. The double sink and extra counter space is located on a peninsula. Adjacent to the slide out, along the interior wall you will find an entertainment center.
Up the stairs, there is a side aisle bathroom with private entry to the bedroom. It also includes a vanity sink, angled shower, toilet, and storage.
The front private bedroom includes a king bed slide out, a full front wall wardrobe a dresser.
Outside you can enjoy watching a movie out under the stars thanks to the exterior TV, and more!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 1CR4948
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 10 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3120 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 12100 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Side by Side |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8980 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5LZBF3536JR014948 |
Iconic Wide Body 3515IKG Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


