Used 2018 Eclipse Iconic Wide Body 3419CL Toy Hauler Fifth Wheel
Come start your next vacation with this Eclipse Iconic Wide Body 3419CL toy hauler fifth wheel.
This model has a front bedroom with a king bed slide out, a front wall wardrobe and a dresser.
A side aisle bathroom includes private entry from the bedroom, a vanity sink, an angle shower, overhead storage, and a toilet.
The corner kitchen includes a TV, a refrigerator, counter space, overhead cabinets, a double sink, and a three burner range.
The cargo space features 14'6" along one side and 18'6" along the door side. There is plenty of room here for a few dirt bikes or a four wheeler. Just past the kitchen area you will find more seating space at the sofa, or you can choose to have an optional slide out sofa. The opposite side features two lounge chairs, an end table, and an overhead cabinet. Electric beds easily lower into place when it is time to turn in for the night.
Outside your family can enjoy a movie out under the stars thanks to the exterior TV and more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# IGSN-10545584
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 3590 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Dry Weight | 11280 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Large Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7690 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" TV, Ext. TV |
| Awning Info | Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
Iconic Wide Body 3419CL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


