Used 2018 Dynamax DX3 35DS Motor Home Class C - Diesel
Dynamax DX3 motor home class C - diesel 35DS highlights:
- Dream Dinette
- Split Bath
- Standard Shower
Step inside this DX3 motorhome 35DS by Dynamax and find a front overhead cabinet above the cab, double slides, and a rear king bed. You have a dream dinette for eating meals with your family and friends. There is a pantry and fridge for storing your food items throughout your vacation. Cook your favorite meals in the kitchen while your kids are busy coloring or watching a movie on the sofa. In the rear bedroom, the king bed is on a slide which opens the space up and there is an overhead cabinet which helps to keep your things neat and tidy. You can even watch a movie before bed on the 32" LED TV.
Dynamax keeps three things in mind when building these DX3 class C motorhomes, construction, power, and luxury. The construction features aluminum frames and gel-coat fiberglass walls. The power behind the vehicle is a mighty engine and automatic transmission that result in amazing torque and towing capacity. Some of the luxurious features are backup/side cameras that will make parking a breeze. There are also USB charging ports, convection microwave ovens, and day/night roller shades. So whether you are looking at the construction of a vehicle, the power behind a vehicle or the luxury of the interior be sure to check out these models today to examine all three in action.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 8CR472
Chassis: Freightliner M2
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 35290 |
| Engine | Cummins ISL Turbo 8.9L |
| Chassis | Freightliner M2 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 237 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1000 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV |
| Awning Info | 17' |
| Gross Combined Weight | 54000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FVACXFE2JHJM8472 |
DX3 35DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


