Used 2018 Dutchmen RV Dutchmen 2050QBWE Travel Trailer
Dutchmen Aspen Trail 2050QBWE travel trailer highlights:
- Queen Bed
- U-Shaped Dinette
- Entertainment Center
- Full Bath
If you are a couple that enjoys the great outdoors without leaving any comforts of home, this Aspen Trail will allow you that type of life style. Just imagine sitting around the U-shaped dinette playing card games or visiting with other campers at the campgrounds. You will be able to make meals, relax, and even get cleaned up in this 2050QBWE model. This easy to tow, quick to set up model allows you to enjoy the outdoors without all the cleanup time taken on the bigger floorplans. Check it out today!
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly. You will find the exterior mega pass-through storage quite handy for your larger items such as camping chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The luxuries inside include an Everdream queen bed, full extension, roller ball bearing drawer guides, hardwood cabinets, and upgraded wood plank linoleum, plus much more! Choose your favorite layout today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# JY921225
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 460 lbs |
| Dry Weight | 4307 lbs |
| Cargo Capacity | 3293 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT20521JY921225 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


