Used 2018 Dutchmen RV Coleman Light LX 1925BH Travel Trailer
*As Is*
Coleman Light LX 1925BH travel trailer highlights:
- Bunk Beds
- Murphy Bed
- Sofa
- Dinette
- Pantry
Looking to upgrade your tent to a travel trailer? Just imagine your kids having their own bunk bed while you sleep on a Murphy bed. This Coleman Light LX 1925BH utilized the front of the trailer as a living area with a comfy sofa, and a bedroom when the Murphy bed is set up. The dinette provides a dining and an extra sleeping space if needed. You also have the convenience of full kitchen amenities, and a full bathroom next to the bunks. What are you waiting for, upgrade today!
The Coleman Light LX Series models were built to utilize space-saving fixtures while maintaining several Coleman Light features such as the pass-through storage, LED lit power awning, and seamless countertops. You will also enjoy the Rest Easy mattress, Everwear luxury furniture, and solar charging connection. Choose your favorite model today!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# RN9088A
Interior Color: Mackinac, Shoreline
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Interior Color | Mackinac, Shoreline |
| Hitch Weight | 584 lbs |
| Dry Weight | 3793 lbs |
| Cargo Capacity | 3807 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Bed |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Patio Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT19221JM931269 |
Coleman Light LX 1925BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


