Used 2018 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 285BH Travel Trailer
Dutchmen Coleman Lantern Series 285BH travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Double Bunk Beds
- Sofa
- Walk-In Closet
- Outside Kitchen
Looking to upgrade the tent to a travel trailer with sleeping space for eight? This Coleman Lantern Series 285BH might just complete your checklist! From having your own master bedroom with the second entry/exit door and USB connections to your kids having double size bunk beds to call their own, this model just make sense. If you let the kids invite friends, they can sleep on the folded down sofa and dinette within the living room slide out and store their stuff in the walk-in closet by the main entry. The chef can even choose to make meals inside or outside. Step inside, you will be hooked!
Each Coleman Lantern model by Dutchmen includes old-world craftsmanship with conveniences such as upgraded seamless kitchen countertops, a Rest Easy mattress, Evergreen luxury furniture, and solar charge connections. The 6'10" ceiling height provides a spacious interior, and the power awning with LED lights are just a few of the reasons you will love whichever model you choose. The campground awaits you and your family!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 12942B
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 851 lbs |
| Dry Weight | 6466 lbs |
| Cargo Capacity | 3214 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT2852XJH934764 |
Coleman Lantern Series 285BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


