Used 2018 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 274BH Travel Trailer
"Start Exploring Today: Enjoy 1 Year RV Complete and Free Camping on Us!"
Dutchmen Coleman Lantern Series 274BH travel trailer highlights:
- Double Bunk Beds
- Jack Knife Sofa
- Dinette
- Rear Bath
Looking to upgrade the tent to a travel trailer? Need sleeping space for eight? This Coleman Lantern Series 274BH might just fit the bill! From having your own master bedroom with USB connections to your kids having double size bunk beds to call their own, you will love this model. If you let the kids invite friends, they can sleep on the folded down jack knife sofa and dinette. The chef can make meals inside and everyone can dine outside under the awning, or on the dinette. Take a look today, you will want to own this model.
Each Coleman Lantern model by Dutchmen includes old-world craftsmanship with conveniences such as upgraded seamless kitchen countertops, a Rest Easy mattress, Evergreen luxury furniture, and solar charge connections. The 6'10" ceiling height provides a spacious interior, and the power awning with LED lights are just a few of the reasons you will love whichever model you choose. The campground awaits you and your family!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# UT540229
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 568 lbs |
| Dry Weight | 4676 lbs |
| Cargo Capacity | 2924 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT27429JH933245 |
Coleman Lantern Series 274BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


