Used 2018 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 263BH Travel Trailer
Dinette Removed. Sofa Removed
Dutchmen Coleman Lantern Series 263BH travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Double Bunk Beds
- Private Bedroom
- Dinette
- Sofa
- Rear Bath
This Coleman Lantern Series 263BH travel trailer will provide you and your family with comfort and convenience while you enjoy the great outdoors. You might even meet other RV owners to camp with as well. From having your own private master bedroom with dual entry and USB connections to your kids having double size bunk beds and the furniture in the single slide out you will not be missing home at all. The cook can make meals while the others take turns getting ready in the full bathroom. The second entry/exit door in the bath is a huge convenience for several reasons. Make this model yours today!
Each Coleman Lantern model by Dutchmen includes old-world craftsmanship with conveniences such as upgraded seamless kitchen countertops, a Rest Easy mattress, Evergreen luxury furniture, and solar charge connections. The 6'10" ceiling height provides a spacious interior, and the power awning with LED lights are just a few of the reasons you will love whichever model you choose. The campground awaits you and your family!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $9,035
Sale Price: $6,441
Stock# 8JH938660
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 782 lbs |
| Dry Weight | 5871 lbs |
| Cargo Capacity | 1729 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT26328JH938660 |
Coleman Lantern Series 263BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


