Used 2018 Dutchmen RV Coleman Lantern Series 245RK Travel Trailer
Big Rear Kitchen. Quality Build. Used Camper Value.
Dutchmen Coleman Lantern Series 245RK travel trailer highlights:
- Dual Entry
- Private Bedroom
- Dinette
- Sofa
When the great outdoors is calling your name, hitch up this Coleman Lantern Series 245RK travel trailer to your tow vehicle and hit the road. You can start thinking about all the places you will fish after a good night's sleep in your private master bedroom with USB connections while the kiddos sleep on the furniture in the single slide out in the main living area. You will appreciate the dual entry doors allowing you to sneak out the bedroom exit to go fishing before the kiddos wake up. Come see why this travel trailer will fit your family's camping needs.
Each Coleman Lantern model by Dutchmen includes old-world craftsmanship with conveniences such as upgraded seamless kitchen countertops, a Rest Easy mattress, Evergreen luxury furniture, and solar charge connections. The 6'10" ceiling height provides a spacious interior, and the power awning with LED lights are just a few of the reasons you will love whichever model you choose. The campground awaits you and your family!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# 25187-1
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| Dry Weight | 5754 lbs |
| Cargo Capacity | 1846 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 84 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT24323JM937461 |
Coleman Lantern Series 245RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


