Used 2018 Dutchmen RV Aspen Trail 3600QBDS Travel Trailer
NO HIDDEN FEES!Dutchmen Aspen Trail 3600QBDS travel trailer highlights:
- Patio Door
- Two Bedrooms
- Second Entry
- U-Shaped Dinette
- Dual Entry Bath
Imagine traveling with your spouse and your kids or parents to your favorite destination. Now imagine that you have your own accommodations. This Aspen Trail 3600QBDS offers sleeping space for seven to eight with the private front bedroom including a queen bed for the kids, the furniture within the living room slide for additional overnight guests, and the rear master bedroom slide out queen bed for yourself. The patio door entry offers additional natural lighting inside, plus you have a second entry door across from the dual entry bathroom. You will enjoy cooking on the four burner range and visiting with everyone that came to visit. This trailer has it all, plus some!
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly. You will find the exterior mega pass-through storage quite handy for your larger items such as camping chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The luxuries inside include an Everdream queen bed, full extension, roller ball bearing drawer guides, hardwood cabinets, and upgraded wood plank linoleum, plus much more! Choose your favorite layout today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
You Save: $2,000
Sale Price: $24,900
Stock# 486870
Interior Color: Driftwood, Titanium, Sandalwood
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 39 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Driftwood, Titanium, Sandalwood |
| Hitch Weight | 1057 lbs |
| Dry Weight | 8126 lbs |
| Cargo Capacity | 3050 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 110V |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
Aspen Trail 3600QBDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


