Used 2018 Dutchmen RV Aspen Trail 2710BH Travel Trailer
CALL DEALER FOR MORE INFORMATION ~ MORE EXTERIOR PHOTOS COMING SOON
Dutchmen Aspen Trail 2710BH travel trailer highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
- Double Size Bunks
- Private Master
- Sofa
- Dinette
- Full Bath
Thinking about finding the perfect family travel trailer? This Aspen Trail 2710BH might just complete the "must have" list to make everyone happy and comfortable. The kids will have the choice to sleep on the double size bunk beds with a privacy curtain, or the furniture once folded down for the evening. And you and your spouse will have a master bedroom all to yourselves. The kitchen appliances allow you to make meals and snacks to keep everyone fueled for the family hike each day. You have a full bathroom including a tub/shower for everyone to get cleaned up before dinner and bedtime. There is even a place to store your hiking poles, charcoal, and outdoor gear in the mega storage.
With each Aspen Trail travel trailer by Dutchmen RV you can travel during any season thanks to the heated and enclosed underbelly. You will find the exterior mega pass-through storage quite handy for your larger items such as camping chairs, a hammock, and campfire grilling utensils. The luxuries inside include an Everdream queen bed, full extension, roller ball bearing drawer guides, hardwood cabinets, and upgraded wood plank linoleum, plus much more! Choose your favorite layout today!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 97720
| Sleeps | 8 |
| Length | 28 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 570 lbs |
| Dry Weight | 4745 lbs |
| Cargo Capacity | 2855 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Two Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Manual |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 4YDT27124JY923419 |
Aspen Trail 2710BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


