Used 2018 Cruiser Stryker ST-2912 Toy Hauler Travel Trailer
Cruiser Stryker toy hauler travel trailer model ST-2912 highlights:
- Slide Out Sofa
- Recliners
- Sleeps Up to Seven
You are sure to enjoy your next toy hauling adventure in this Cruiser Stryker ST-2912 toy hauler travel trailer. There is a KING size bed, single slide out, and a dual entry bath. You have three separate sofas and two recliners for relaxing throughout the day. All three sofas can turn into a sleeping space or two at night.
The Stryker line is all about family fun! The foundation is powder coated steel frame with lamination that lasts because it uses high-density block foam insulation. You are going to be able to stay for an extended season because of the Flex foil insulation in the floor and the separate heat duct that allows you to camp in cooler weather. All of these heavy duty components that Stryker toy haulers have provides lower maintenance, longevity, and more reliability. Choose your unit today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 52631
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Int Height | 8 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1120 lbs |
| GVWR | 12800 lbs |
| Dry Weight | 7063 lbs |
| Cargo Capacity | 5737 lbs |
| Fresh Water Capacity | 98 gals |
| Grey Water Capacity | 63 gals |
| Black Water Capacity | 63 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight | 5943 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
Stryker ST-2912 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


