Used 2018 Cruiser MPG 2400BH Travel Trailer
Cruiser MPG travel trailer 2400BH highlights:
- Double Size Bunks
- Single Slide
- U-shaped Dinette
- Rear Bath
- Outdoor Kitchen
- Pass-Through Storage
When it's time to start camping above ground with the comforts of home take a look at this MPG travel trailer 2400BH. Beginning with your choice of sleeping accommodations, there is a set of double size bunk beds in the rear, a U-shaped dinette slide out, and a private front bedroom with a king size bed. The rear full bathroom allows you to pass on using the public facilities, and the kitchen appliances offer you the convenience of home cooking instead of fast food. The chef in the family also has the choice of using the outdoor kitchen while watching the kids run around the campsite.
With any Crusier MPG travel trailer you will appreciate the 5 sided aluminum constructed travel trailer that is towable by your half-ton truck. The high-gloss fiberglass exterior and front cap will turn heads at any campsite. Inside, you can enjoy the residential-style furniture with top-stitching, the barrel roof, the Shaw carpet with R2X stain-resistance treatment, and the king size bed that makes you feel like you haven't left any comforts back home. It's time to start making memories every mile you travel, come choose your favorite MPG layout today!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $2,602
Sale Price: $16,393
Stock# 28181RA
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 565 lbs |
| GVWR | 7565 lbs |
| Dry Weight | 5005 lbs |
| Cargo Capacity | 2560 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4440 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV Option |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5RXHB2928J2347723 |
MPG 2400BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


