Used 2017 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QKH Motor Home Class A - Diesel
Let this motor home be your home away from home with all of the comforts and features it offers!
At the rear of the Tiffin Phaeton 40 QKH you will find a spacious bedroom. Along the rear wall, it includes a large closet as well as a corner closet where you can add an optional washer/dryer. Along one side of the room there is a slide out with a queen bed and nightstands on either side of the bed, and an overhead cabinet, or you can choose an optional king in place of the queen. Across from the bed there is another slide out with a TV, drawers, and a set of bunk beds.
A side aisle bath has a linen cabinet, a corner shower, a large vanity with sink and a toilet. You may choose an optional tub.
Continuing toward the front of the motor home there is a TV facing the front of the coach.
The slide out along the curb side features an angled double kitchen sink, a range, overhead cabinets, an overhead convection microwave, an optional drawer type dishwasher, and a sofa bed.
The road side slide out features a sofa bed, booth dinette, residential refrigerator, and pantry. You can choose a few optional items for this slide such as a u-shaped dinette, dinette with computer workstation, entertainment center with one ultra leather recliner and flip table, and leather recliners.
Outside enjoy a TV, and easily have your friends over for a tailgate party.
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# UM900589
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 38320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 100 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 1050 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential Refrigerator |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Axle Weight Front | 14320 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 35.7 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| Basement Storage | 157 cu. ft. |
| TV Info | Cab TV, LR TV, BR TV, Exterior TV |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 48320 lbs |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4UZACGCY2HCJD9375 |
Phaeton 40 QKH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


