Used 2017 Thor Motor Coach Miramar 34.3 Motor Home Class A
Sold
Enjoy seeing the country side in this Miramar class A gas motorhome by Thor Motor Coach. This bunkhouse model 34.3 features a full wall slide on the driver's side, a set of bunk beds that converts to a sofa or closet, and a king bed. Plus it sleeps nine!
Enter the side door and find plenty of space with the full wall slide fully extended. Along the curb side wall there is a sofa that provides a 51" x 59" sleeping area if needed. Or you can choose the optional theater seating in stead.
Across from the sofa you will find the full wall slide starting with a dream dinette featuring a 45" x 69" sleeping area when prepared with a 40" LED TV above, an angled double kitchen sink, and three burner range with microwave oven. Next there is a set of bunks that converts to a sofa or a closet with dividers to close off the area for more privacy. Plus in the bedroom there are dual closets with a 32" LED TV between the closets to complete the full road side wall slide out.
On the passenger side starting with the the rear bedroom there is a comfy king size slide out bed with nightstands on either side of the bed.
A side aisle bath is next and features a 30" x 36" shower, vanity with sink and toilet, plus storage. Just outside the bath there is a small pantry and residential refrigerator.
If you need the extra sleeping space there is a handy drop-down bunk over the cab. Plus there is a coffee table between the two cab chairs below.
Outside of the motorhome you will also enjoy gathering around the 32" LED TV to watch the game.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# 5374
Chassis: Ford F53
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 37768 |
| Engine | 6.8L Triton V10 |
| Chassis | Ford F53 |
| VIN | 1F66F5DY4G0A12669 |
Miramar 34.3 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


