Used 2017 Thor Freedom Elite 30 FE Motor Home Class C
Used 2017 Freedom Elite 30FE Motor Home..Campers Inn of Byron Ga
Check out this incredible Thor Freedom Elite 30FE Bunk House Class C Motorhome! With a sleek design and plenty of space, this RV is perfect for family adventures. Featuring two slide-outs, it provides a spacious interior that sleeps up to 10 people! It’s equipped with a powerful V10 engine with only around 17,543 miles, plus an onboard generator for your convenience. You’ll enjoy the comfort of a rear master queen bed, front cabover loft, sofa bed, convertible dinette, and bunk beds.
Loaded with amenities and ready for your next trip, this motorhome won’t last long!
Call us at (478)956-4200 to confirm availability before visiting.
Specs (Estimated):
- Floorplan Length: 30’
- Overall Length: 32’
- Height: 10’ 8”
- Interior Height: 6’ 8”
- Width: 8’ 3”
- Fresh/Grey/Black Water Capacity: 40/31/29 gallons
- Sleeps: 10
- Fuel Capacity: 55 gallons
- Slideouts: 2
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# 101886A
Chassis: Ford E-Series
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-Series |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 62.4 cu. ft. |
| TV Info | Cab-Over 40" LED TV, Bunk Area (2) 13" TV's, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | 10'6" Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS6HDC55431 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


