Used 2017 Thor Motor Coach Four Winds 30D Bunkhouse Motor Home Class C
DISCOUNTED FOR FINANCING
Looking for the perfect class C coach for a large family? This Thor Motor Coach's Four Winds 30D bunkhouse model includes sleeping accommodations for 8 including a set of bunks, a cab-over bunk, plus sleeping area from a sofa and dinette.
As you enter you will see the living room slide out featuring a 66" jackknife sofa, a double kitchen sink and countertop space. Plus there is overhead storage for your dishes and things. The counter continues along the interior wall, plus there is a three burner range, microwave oven, and counter extension. The refrigerator is on the opposite side.
There is a Dream dinette for meal time, relaxing, or sleeping space opposite the sofa. In front there is a cab-over bunk that is 54" x 96". There is also a 40" LED TV for everyone to enjoy while in the living/kitchen area.
As you move towards the back you will find a side aisle bath on your right side. The bath features a shower, toilet and vanity with sink.
Across the hall from the bath is a set of bunks for the kids that are 30" x 72". The bunks are also part of the slide out which continues on in the bedroom with two closets.
Opposite the slide in the bedroom you will find a queen size bed with nightstands on both sides.
Outside you can even choose to have an optional exterior 32" LED TV, and much more!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# CM640009
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 51826 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 420 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 3 |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13000 btu |
| Basement Storage | 56.2 cu. ft. |
| TV Info | Above Cab 40" Swivel LED TV, Optional Bedroom 32" LED TV, Optional Exterior 32" LED TV |
| Awning Info | 16' Power, Two Slide Out Room Topper |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 1FDXE4FS2GDC48703 |
Four Winds 30D Bunkhouse Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


