Used 2017 Thor Motor Coach Chateau 31E Bunkhouse Motor Home Class C
Pictures Coming Soon!!This is the perfect class C coach for a larger family. Thor Motor Coach's Chateau 31E bunkhouse model will be a hit with you and your children!
As you enter you will see a 68" jackknife sofa to your immediate right featuring comfortable seating during the day and it can easily be made into sleeping space at night. There is a Dream dinette opposite that is part of the full driver's side slide. Next to the dinette is a double kitchen sink with overhead storage, a three burner range with microwave oven above, plus a refrigerator and pantry across the unit to the left of the entrance door.
As you move toward the back you will find a side aisle bath on your left. The bath features an angled shower, toilet, and sink. The bath offers dual entry with a pocket door leading directly into the rear bedroom.
Across the hall from the bath there is a set of bunks for the kids that are 27" wide x 72" in length. The bunks are also part of the slide out which continues in the bedroom with a closet, dresser, and 32" LED TV.
Opposite the slide in the bedroom you will find a queen size bed with nightstands on both sides.
Back up front there is a cab over bunk that is 54" x 96" which provides additional sleeping when you need it. There is also a 40" LED TV with swivel base and more.
Outside you can even choose to have an optional exterior 32" LED TV, and much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# C39354
Chassis: Ford E-450
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 31842 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Horsepower | 305 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 x 32 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Cabover 40" LED Swivel, Opt. BR 32" LED, Opt. Ext. 32" LED |
| Awning Info | Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Angled |
Chateau 31E Bunkhouse Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


