Used 2017 Starcraft Launch Mini 17QB Travel Trailer
Awesome Couples Camper! Ask about our Finance Discounts!
Enjoy traveling in this perfect couples Launch Mini travel trailer featuring a rear bath layout, a queen size bed, and so much more!
Step inside model 17QB and notice the front where you will get a great night's rest. There is an overhead shelf above the head of the bed, and dual wardrobes for storage on either side for your things.
To the left of the entry door enjoy a booth dinette including storage overhead for enjoying the meals you prepare using the kitchen appliances opposite. There is a refrigerator and pantry for all of your food storage needs, and a two burner cook-top with single sink nearby so you can easily whip up something light and then quickly clean things up. You will also enjoy the microwave oven overhead to help with heating things up.
In the very rear of this unit there is a spacious bath including a tub/shower, toilet, and a vanity with sink. You will also appreciate the handy corner shelves for things.
On the outside you will find exterior storage along the curb side beneath the front queen bed, and there is also a 12' awning to create a little living space protected from the sun, wind, and rain.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT531241
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 315 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 3000 lbs |
| Cargo Capacity | 500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABS0AJ4H2GA5089 |
Launch Mini 17QB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


