Used 2017 Starcraft Launch 16RB Expandable
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
This Starcraft Launch model 16RB is the perfect expandable unit for a family who loves to camp. With the front and rear expanding tent end beds you can have more interior space without actually increasing the tow length of the trailer.
Step inside and notice the rear tent end bed with overhead shelf. There is a corner bath straight in from the door that features an angled shower, toilet, and sink.
To the right of the entry door there is a sink, two burner cook-top, and microwave oven including overhead storage. Opposite the sink and stove are a refrigerator and furnace.
Further into the unit you will find a booth dinette and a sofa with overhead storage on the opposite side. Both can be used for additional sleeping space if needed.
The very front features a second tent end expandable bed with a convenient overhead shelf and more!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# UT540178
| Sleeps | 7 |
| Length | 18 ft 4 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 335 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 2864 lbs |
| Cargo Capacity | 596 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 1SABSHAH1H2JP5096 |
Launch 16RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


