Used 2017 Starcraft Autumn Ridge Mini 18bhs Autumn Ridge Mini Teardrop Trailer
2017 18bhs Autumn Ridge Mini Features and Options
This Starcraft Autumn Ridge Mini travel trailer 18BHS offers a set of bunks for the kids, and a single slide out for added space inside, plus more.
As you step inside you will see a bed for sleeping, and storage in the overhead cabinetry across the front of the unit for your things. There is also a pass-through compartment on the outside as well.
The booth dinette straight in from the door slides out and provides a dining space, or place to relax and enjoy a board game or two.
To the left of the entry you will find a closet with a TV area overhead. Continuing along the curb side wall is where you will find the kitchen which features a single sink, a two burner cook-top, overhead cabinets with microwave oven, and a refrigerator.
In the very rear the kids will enjoy a set of bunks, and a private tub/shower and toilet room is right next door for added convenience, especially for the children at night.
Besides the front pass-through compartment you will also find more exterior storage beneath the bunk room along the road side, and a 12' awning offers a great outdoor space to enjoy that is protected from the elements, plus so much more!
As you step inside you will see a bed for sleeping, and storage in the overhead cabinetry across the front of the unit for your things. There is also a pass-through compartment on the outside as well.
The booth dinette straight in from the door slides out and provides a dining space, or place to relax and enjoy a board game or two.
To the left of the entry you will find a closet with a TV area overhead. Continuing along the curb side wall is where you will find the kitchen which features a single sink, a two burner cook-top, overhead cabinets with microwave oven, and a refrigerator.
In the very rear the kids will enjoy a set of bunks, and a private tub/shower and toilet room is right next door for added convenience, especially for the children at night.
Besides the front pass-through compartment you will also find more exterior storage beneath the bunk room along the road side, and a 12' awning offers a great outdoor space to enjoy that is protected from the elements, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Blue Compass RV
Location: Austin TX
Stock# UT2600294
Location: Austin TX
Stock# UT2600294
Stock# UT2600294
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 18bhs Autumn Ridge Mini Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 359 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 3268 lbs |
| Cargo Capacity | 682 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| VIN | 1SABS0AJ2H2NA5053 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


