Used 2017 Starcraft Autumn Ridge 17XTH Toy Hauler Travel Trailer
2017 17XTH Features and Options
This Autumn Ridge Mini 17TH toy hauler travel trailer features an 8' 6" cargo space for your toys inside, plus plenty of camping space for you and your family or a few friends.
Use the 6' x 6' rear ramp door for easy loading and unloading. Inside there is a fold-up sofa with storage above, and a removable table. This can easily double as added sleeping space for extra family or friends as well. Opposite the fold-up sofa you will find a side man door for easy access once the rear ramp door is closed.
You can cook up light meals and snacks inside with the two burner cook-top and overhead microwave oven. There is also a refrigerator, single sink, plus overhead storage for a few dishes and other kitchen items.
A private angled shower and toilet are perfect for keeping fresh and clean.
The front features a set of bunks with a 30" top bunk above a 50" bottom bunk, plus so much more!
Enjoy also the outside 12' awning and exterior TV plus storage up front beneath the bunk area!
Use the 6' x 6' rear ramp door for easy loading and unloading. Inside there is a fold-up sofa with storage above, and a removable table. This can easily double as added sleeping space for extra family or friends as well. Opposite the fold-up sofa you will find a side man door for easy access once the rear ramp door is closed.
You can cook up light meals and snacks inside with the two burner cook-top and overhead microwave oven. There is also a refrigerator, single sink, plus overhead storage for a few dishes and other kitchen items.
A private angled shower and toilet are perfect for keeping fresh and clean.
The front features a set of bunks with a 30" top bunk above a 50" bottom bunk, plus so much more!
Enjoy also the outside 12' awning and exterior TV plus storage up front beneath the bunk area!
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Campers Inn
Location: Tucson AZ
Stock# 23011108
Location: Tucson AZ
Stock# 23011108
Stock# 23011108
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 17XTH Specifications
| Sleeps | 4 |
| Length | 20 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 455 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 3524 lbs |
| Cargo Capacity | 1976 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 24 gals |
| VIN | 1SABSSAJ3H2NB5070 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


