Used 2017 Starcraft AR-ONE 18BHS Travel Trailer
View all AR-ONE Floorplans
2017 18BHS Features and Options
This Starcraft AR-ONE travel trailer 18BHS offers a set of bunks for the kids, and a single slide out for added space inside, plus more.
As you step inside you will see a bed for sleeping, and storage in the overhead cabinetry across the front of the unit for your things. There is also a pass-through compartment on the outside as well.
The booth dinette straight in from the door slides out and provides a dining space, or place to relax and enjoy a board game or two.
To the left of the entry you will find a closet with TV area overhead. Continuing along the curb side wall is where you will find the kitchen which features a single sink, a two burner cook-top, overhead cabinets with microwave oven, and a refrigerator.
In the very rear of this AR-ONE trailer the kids will enjoy a set of bunks, and a tub/shower and toilet is right next door for added convenience, especially for the children at night.
Besides the front pass-through compartment you will also find more exterior storage beneath the bunk room along the road side, and a 12' awning offers a great outdoor space to enjoy that is protected from the elements, plus so much more!
As you step inside you will see a bed for sleeping, and storage in the overhead cabinetry across the front of the unit for your things. There is also a pass-through compartment on the outside as well.
The booth dinette straight in from the door slides out and provides a dining space, or place to relax and enjoy a board game or two.
To the left of the entry you will find a closet with TV area overhead. Continuing along the curb side wall is where you will find the kitchen which features a single sink, a two burner cook-top, overhead cabinets with microwave oven, and a refrigerator.
In the very rear of this AR-ONE trailer the kids will enjoy a set of bunks, and a tub/shower and toilet is right next door for added convenience, especially for the children at night.
Besides the front pass-through compartment you will also find more exterior storage beneath the bunk room along the road side, and a 12' awning offers a great outdoor space to enjoy that is protected from the elements, plus so much more!
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Sale Price:
$9,995
Markquart RV
Location: Dick's RV
Stock# D5017C
Location: Dick's RV
Stock# D5017C
Interior Color: Pecan
Stock# D5017C
Interior Color: Pecan
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2017 18BHS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Interior Color | Pecan |
| Hitch Weight | 359 lbs |
| GVWR | 3950 lbs |
| Dry Weight | 3235 lbs |
| Cargo Capacity | 695 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| VIN | 1SABS0AJ7H23A5141 |
For more information
Contact Us
AR-ONE 18BHS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


