Used 2017 Starcraft AR-ONE 14RB Travel Trailer
This cute AR-ONE travel trailer 14RB features everything you need to take your camping up a notch.
As you enter notice the handy wardrobe just inside the door on your left. The right side features a bench style seating with overhead cabinets.
Straight ahead through the main entry door there is a convenient private toilet and tub/shower area.
You can easily cook light meals and snacks with the two burner stove-top and microwave oven. There is also a refrigerator and single sink for easy cleanup. The overhead cabinets provide plenty of space for storage.
The front booth dinette is great for mealtime and even a board game or two. When you lower the table it becomes a handy place to sleep.
The 8' awning provides protection from the elements, and there is also an exterior storage compartment for outdoor things as well.
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
You Save: $9,000
Sale Price: $7,999
Stock# C-U5058
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 255 lbs |
| GVWR | 3200 lbs |
| Dry Weight | 2509 lbs |
| Cargo Capacity | 651 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 15 gals |
| Black Water Capacity | 9 gals |
| VIN | 1SABS0AG1H28U5058 |
AR-ONE 14RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


