Used 2017 Shasta RVs Flyte 265DB Travel Trailer
The rear bunks and rear bath layout are just two of the features in this Shasta Flyte model that make it unique. Inside model 265DB you will enjoy all of the amenities needed to make every camping trip the most enjoyable.
Step inside and immediately notice how open it feels with the large slide out sofa and booth dinette fully extended. There is an entertainment center nearby that can easily be viewed from any seating in the unit.
A bedroom area up front features a queen size bed with dual bedside wardrobes, plus overhead cabinet space for your things.
To the left of the entry door enjoy preparing and cooking food for your family. There is a double sink that makes cleaning up a cinch, a three burner range and overhead microwave oven for cooking, and a refrigerator. There is also storage for all of your dishes and food items needs.
The rear left corner features a complete bath with a 36" tub/shower, toilet, and sink including an overhead medicine cabinet.
The rear right corner offers sleeping for three or four depending on whether you choose the standard double bed with single bunk above, or double bed bunks for the most sleeping space of all.
All this and more will make your next camping trip very comfortable!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $700
Sale Price: $8,500
Stock# 05129A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 589 lbs |
| GVWR | 7589 lbs |
| Dry Weight | 5253 lbs |
| Cargo Capacity | 2336 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Tire Size | ST205/75R14 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| VIN | 5ZT2SYSB9HE008630 |
Flyte 265DB Reviews
-
Great Mid Grade TT
2014 Flyte 265DB
What I liked most: Price point. Great value and there's no problem sleeping several people. I like the center area because the TV can be seen from everywhere in the camper. Plenty of room.
What I'd improve: Counter space.10 years ago | Trey N. from Jacksonville, FL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


