Used 2017 Roadtrek Agile SS Motor Home Class B - Diesel
CALL FOR MORE INFORMATION ~ STOCK PHOTOS NOT ACTUAL2017 Roadtrek Agile SS Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
Enjoy all of your road trips in this SS Agile Class B motorhome from Roadtrek. This diesel coach offers a rear electric power sofa/ dinette with additional bench seating along the driver's side. This area will easily convert into two twin beds, or a king size bed for comfortable sleeping.
At home conveniences can be found mid coach and include a enclosed shower and toilet along with wardrobe space on the curb side. The opposite side of this Agile SS features a fully equipped galley with a 3.6 cu. ft. refrigerator, a convection microwave oven, and plenty of counter space and storage, plus so much more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $10,000
Sale Price: $89,995
Stock# 97296
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 28738 |
| Engine | 2.1L Mercedes CRD V4 |
| VIN | WDAPE7CD3GP311630 |
Agile SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


