Used 2017 Roadtrek Agile SS Motor Home Class B - Diesel
Enjoy all of your road trips in this SS Agile Class B motorhome from Roadtrek. This diesel coach offers a rear electric power sofa/ dinette with additional bench seating along the driver's side. This area will easily convert into two twin beds, or a king size bed for comfortable sleeping.
At home conveniences can be found mid coach and include a enclosed shower and toilet along with wardrobe space on the curb side. The opposite side of this Agile SS features a fully equipped galley with a 3.6 cu. ft. refrigerator, a convection microwave oven, and plenty of counter space and storage, plus so much more!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Stock# CM111095
Chassis: Sprinter
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 36 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 52655 |
| Engine | 2.1L Mercedes CRD V4 |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDAPE7CD7GP326132 |
Agile SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


