Used 2017 Roadtrek Adventurous RS Motor Home Class B - Diesel
"Elevate your adventures " Ask about our easy financing
The RS Adventurous by Roadtrek Class B coach features a rear dinette with table and additional bench seating. Both will convert to twin beds or a king bed.
The front of the motorhome includes four captains chairs that swivel to sit around a front pedestal table. Optional folding mattresses can be added to the chairs on either or both sides to offer additional sleeping space.
Along the passenger side of the van there is an enclosed toilet and sink. Continuing to the back there is a wardrobe. The driver's side of the coach features a two burner stove top, refrigerator, microwave, and single bowl sink.
Start traveling the countryside with the RS Adventurous!
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# CM241009
Chassis: Mercedes Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 20 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Tire Size | LT215/85R16E |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 65437 |
| Engine | 3.0L CRD V6 BlueTec |
| Chassis | Mercedes Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC8GP184456 |
Adventurous RS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


