Used 2017 Redwood RV Redwood 3901MB Fifth Wheel
Barley Used!! Will Not Last Long
Step inside this Redwood 3901MB fifth wheel featuring triple slides for additional walking around space, a convenient kitchen island, a front bath with dual sinks, plus a half bath, and so much more!
As you enter notice the handy closet to your immediate right just inside the door. As you continue right and head up the steps you will see a king bed slide with nightstands on your left, and dual armoires including an entertainment center along the curb side wall.
Continue towards the front through a sliding pocket door that leads to a spacious front master bath. The bath features a large vanity with DUAL sinks, a full front wall wardrobe, a closet that has been prepped for a washer and dryer if you choose to add, plus a shower with seat, and a toilet.
Back down to the main combined kitchen and living area you will find a slide to the left of the main entry door that features a free standing dinette for two with a buffet, and theater seating for two with overhead storage. There is also a sofa along the rear wall with overhead cabinets as well.
The slide opposite the door side features an entertainment center and 55" TV, and all the kitchen appliances that you would need to create meals and snacks easily for your family like; a pantry, a three burner range with microwave, counter area, and a residential stainless steel Whirlpool 22 cu. ft. refrigerator. The center kitchen island features additional storage with cupboards and drawers, and a double kitchen sink for easy cleanup.
Don't forget about the half bath including a toilet, sink, medicine cabinet, and linen storage for your friends and family, plus much more!
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $65,059
Sale Price: $51,995
Stock# 007067
Exterior Color: TAN
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | TAN |
| Hitch Weight | 2570 lbs |
| GVWR | 17900 lbs |
| Dry Weight | 14510 lbs |
| Cargo Capacity | 3390 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 41000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Whirlpool Stainless Steel French Door |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 16000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | 55" Samsung LED LR, 39" LG LED HD TV BR |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4V0FC3924HR007067 |
Redwood 3901MB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


