Used 2017 Redwood RV Redwood 3901MB Fifth Wheel
NO HIDDEN FEES! LOWEST PRICES NATIONWIDE!
Step inside this Redwood 3901MB fifth wheel featuring triple slides for additional walking around space, a convenient kitchen island, a front bath with dual sinks, plus a half bath, and so much more!
As you enter notice the handy closet to your immediate right just inside the door. As you continue right and head up the steps you will see a king bed slide with nightstands on your left, and dual armoires including an entertainment center along the curb side wall.
Continue towards the front through a sliding pocket door that leads to a spacious front master bath. The bath features a large vanity with DUAL sinks, a full front wall wardrobe, a closet that has been prepped for a washer and dryer if you choose to add, plus a shower with seat, and a toilet.
Back down to the main combined kitchen and living area you will find a slide to the left of the main entry door that features a free standing dinette for two with a buffet, and theater seating for two with overhead storage. There is also a sofa along the rear wall with overhead cabinets as well.
The slide opposite the door side features an entertainment center and 55" TV, and all the kitchen appliances that you would need to create meals and snacks easily for your family like; a pantry, a three burner range with microwave, counter area, and a residential stainless steel Whirlpool 22 cu. ft. refrigerator. The center kitchen island features additional storage with cupboards and drawers, and a double kitchen sink for easy cleanup.
Don't forget about the half bath including a toilet, sink, medicine cabinet, and linen storage for your friends and family, plus much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $6,205
Sale Price: $49,995
Stock# 340069
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2570 lbs |
| GVWR | 17900 lbs |
| Dry Weight | 14510 lbs |
| Cargo Capacity | 3390 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Tire Size | 215/75R17.5H |
| Furnace BTU | 41000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Whirlpool Stainless Steel French Door |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 16000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | 55" Samsung LED LR, 39" LG LED HD TV BR |
| Awning Info | 18' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDF39028H9340069 |
Redwood 3901MB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


