Used 2017 Prime Time RV Crusader 260RLD Fifth Wheel
Crusader 260RLD (29') by Primetime RV highlights:
- (2) Power Slide-outs
- 4-Point Auto Leveling Jack System
- Sleeps 4 in Queen bed & Booth Dinette
- No Sofa or Chairs (they were removed due to poor vinyl material)
- Optional furniture package from Wayfair or provide your own (See photo)
- Dinette Booth cushions newly recovered in vinyl
- Thermal Plus Package: (Enclosed & heated underbelly, Heated holding tanks, Enclosed & heated dump valves, Good down to Zero Degrees)
- Great for year round use
- 15,000BTU Air Conditioner (Ducted)
- 35,000BTU LP Gas Furnace
- 8 cu/ft 2 way refrigerator - LP Gas & 110v
- Microwave Oven
- Solid Surface Kitchen Countertop w/flush sink covers
- Power Awning
- 32" LCD TV
- Fireplace (110v w/heat) - New! Just replaced
- LP gas & electric water heater
- (2) 30 lb LP gas tanks
- Empty weight: 7,800 lbs / GVWR: 10,060 lbs
Condition:
- All mechanical and systems are great working order.
- Interior is in Great condition
- Exterior is faded and decals peeling
- Tires look good, but are dated March-2016. Ok if parking, or need to be replaced if long distance travel - Size: ST225/75R15
As you enter the fifth wheel you will be in the combined living and kitchen area. There are two lounge chairs and an overhead cabinet along the rear of the fifth wheel. Along the road side there is a slide out with room for a sofa and dinette. Adjacent to the slide out, along the interior wall you will find an entertainment center that you are sure to enjoy. The opposite side has a double kitchen sink, three burner range, refrigerator, and pantry.
Stepping up the stairs, there is a linen cabinet to your right and on the left is the bathroom. Inside the bathroom you will find a corner shower, sink, medicine cabinet, and toilet.
The front bedroom has a wardrobe slide out, queen bed, additional wardrobe, and nightstand, plus so much more!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# HA6127
Exterior Color: Sand/Tan
Interior Color: Brown & Sand
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | Brown & Sand |
| Exterior Color | Sand/Tan |
| Hitch Weight | 1321 lbs |
| GVWR | 10060 lbs |
| Dry Weight | 7728 lbs |
| Cargo Capacity | 2393 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | 2 way LP and 110v |
| Refrigerator Size | 8.0 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | LP Gas and Elec |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3CSRB9HG120238 |
Crusader 260RLD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


