Used 2017 Prime Time RV Avenger 31RKD Travel Trailer
This Prime Time Avenger model 31RKS features a rear kitchen, two opposing slide outs for added interior space, and an outdoor kitchen, plus so much more!
Step inside and notice how convenient the bathroom location is to the door. You don't have to run through the entire unit to get there when you are outside and need to go! Inside the bath you will find a shower, toilet, and vanity with sink. There is also an overhead medicine cabinet.
Just outside the bathroom door to your left you will find a door to the front master bedroom featuring a queen size bed, dual bedside closets, plus a wardrobe off the bathroom side for more clothing storage too.
To your left through the entry door you will find a wide open space thanks to the dual opposing slides. There is a large entertainment center with overhead storage within the slide to your immediate left. This slide also contains a free standing dinette. Opposite, along the road side, a slide out theater seat for two including storage above, and there is a hide-a-bed sofa along the interior wall which can also double as sleeping space for two added guests.
The kitchen is neatly tucked away in the rear of this Avenger unit and features a u-shaped counter off the road side. Here you will find a large sink, and adjacent a three burner range along the back wall next to a refrigerator and pantry for all of your food storage needs, plus more!
Outside you can enjoy cooking with the two burner cook-top. There is also a refrigerator to keep your drinks and snacks handy, plus there is also storage space as well.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 33053A
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 928 lbs |
| Dry Weight | 8159 lbs |
| Cargo Capacity | 3169 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| VIN | 34 |
Avenger 31RKD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


