Used 2017 Pleasure-Way Plateau FL Motor Home Class B - Diesel
As you step inside this Pleasure-Way Plateau FL class B diesel motor home, you will be ready to make meals, play games, shower, or even relax.
To your left there is a kitchen counter for food preparation. There is also a kitchen sink and a two burner range for your convenience. A refrigerator with a microwave above and a furnace below the refrigerator are located on the opposite side of the coach.
In the rear of the motor home you will find an electric sofa that converts into a queen size bed. Plus there are two single bed sofas and a table for an added convenience when entertaining family and friends. The swing-out TV can be enjoyed while seating or laying in this area.
As you proceed towards the front of the motor home, you will find a closet for your hanging clothes, and a wet bathroom offering a sink, shower and a toilet.
There is a front table located behind the driver's and passenger's seat. Both seats swivel so you can enjoy eating or playing games at the table, or watch a show with friends on the TV with swing-out arm, and more!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UM920398
Chassis: Mercedes-Benz Sprinter
| Sleeps | 4 |
| Length | 22 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | LT245/75R/16 |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 103251 |
| Engine | 3.0L Blue Tec Turbo |
| Chassis | Mercedes-Benz Sprinter |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 170 in |
| Available Beds | Queen, 2 Single |
| Torque | 325 ft-lb |
| Refrigerator Type | 3 Way |
| Refrigerator Size | 3.8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | On Deman |
| AC BTU | 11000 btu |
| TV Info | Rear 24" TV, Front 24" TV |
| Awning Info | Power |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| VIN | WDAPF4CC6GP209919 |
Plateau FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


