Used 2017 Palomino SolAire Ultra Lite 202RB Travel Trailer
Enjoy camping in this Palomino SolAire Ultra Lite travel trailer model 202RB featuring a spacious rear bath, and all of the basics to make your time away enjoyable!
Step inside and find a queen size bed up front with dual wardrobes for clothing storage, plus additional cabinetry above the head of the bed along with a shelf below. You will also appreciate the carpeted stands on either side for your reading book, glasses, or other personal belongings.
To your immediate left inside the entry door you will find a 38" x 72" booth dinette with storage overhead, and beneath both bench seats. This is handy for your larger items, games, and other camping extras.
Opposite the door side enjoy creating meals and snacks with a large single bowl sink for cleaning up, a three burner range, refrigerator, and pantry cupboard for all of your dry and canned goods.
The rear private bathroom is quite spacious and features a large 30" x 48" shower including a seat. There is also a toilet, a vanity with sink, and a closet for linens and towels, plus so much more!
On the outside a 14' awning creates a protected living area from the sun and rain. So, come and enjoy this Palomino SolAire 202RB travel trailer on your very next camping trip!
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Stock# 2058P
| Sleeps | 3 |
| Length | 23 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 536 lbs |
| GVWR | 5128 lbs |
| Dry Weight | 3813 lbs |
| Cargo Capacity | 1312 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 2 door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' electric |
| Shower Type | Shower w/Seat |
SolAire Ultra Lite 202RB Reviews
-
Fits perfectly for two
2019 SolAire Ultra Lite 202RB
What I liked most: We had a Solaire 2107 201 SS, and we wanted a table and benches. This is the same size as what we had but had the table and benches. Also has a huge shower and a much larger bathroom space. So far we love this unit, no slideout as the previous but still very roomy. Taking it out for the first time this weekend.
What I'd improve: Quality, as with all units now they are shoving them out so quickly they are losing some of the attention to small things. Stove backing needed to be glued down better. Trim over the benches needed fastened better. Hinge on cabinet door was broken. So far just minor things but the quality is lacking.8 years ago | Joe F. from ,
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


