Used 2017 Palomino Puma 30RLIS Travel Trailer
Step into the Puma 30-RLIS travel trailer by Palomino featuring dual opposing slide outs in the kitchen/living combined space, and a kitchen island.
To the left of the entry there is a large kitchen slide out including a refrigerator, microwave oven, a three burner range, pantry, and overhead cabinets. The entertainment center and optional TV are also in the slide next to the pantry. A double sink is within the kitchen island that allows space for preparing for meals, serving meals, or cleaning up afterwards.
The second slide out includes a booth dinette, and two recliners with overhead storage just across from the kitchen slide. A rear sofa provides additional seating for your family and guests, plus overhead storage for your things.
Moving towards the front, there is a bathroom on your left side. The bath includes linen storage, a shower with a seat, vanity with sink, and a toilet.
The front bedroom includes a TV shelf, a queen bed, nightstands with shirt closets above on each side and overhead cabinets between them.
You may want to choose the optional mini camp kitchen including a drawer above a sink and a mini-frig, if you enjoy eating meals outdoors, and more!
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Stock# NN0208
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| GVWR | 9635 lbs |
| Dry Weight | 7775 lbs |
| Cargo Capacity | 1860 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TPUF26HP066882 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


