Used 2017 Palomino Puma 30-FBSS Travel Trailer
DON'T MiSS THIS FRONT BUNK ROOM!
This Palomino Puma travel trailer model 30-FBSS features a private front bunkhouse, dual entry, and double slide outs, plus so much more!
As you enter near the front of this Puma, a private bunkhouse is on your right. It includes four bunks and a wardrobe with entertainment center between them. If you have four children, grandchildren, or bring along friends, this is a favorite room for many people.
In the living area, a generous slide out holds a sofa, overhead cabinets and a u-shaped dinette. An entertainment center is on the interior wall for easy viewing from any seat.
Along the entry side, the kitchen includes an angled double sink, overhead cabinets, a three burner range, and a refrigerator. A pantry is across the hall from the bath.
A side aisle bathroom includes a tub, vanity sink and toilet.
The rear private bedroom includes a slide out with a queen bed. There are nightstands at each side of the bed, a hanging wardrobe/entertainment center on the opposite wall, and a private entry/exit door in the bedroom from outside.
Outdoors you can fix meals or snacks on the optional mini camp kitchen that has a pullout drawer above the sink, a mini-frig, and a grill. Or you can choose the optional outside kitchen with a grill, microwave, overhead cabinet, mini-frig, and additional storage, and more!
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# 64385
Interior Color: Chateau, Mink, Slate, Toasted Toffee
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Chateau, Mink, Slate, Toasted Toffee |
| Hitch Weight | 1209 lbs |
| GVWR | 9950 lbs |
| Dry Weight | 8155 lbs |
| Cargo Capacity | 1795 lbs |
| Fresh Water Capacity | 51 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4X4TPUF24HP064385 |
Puma 30-FBSS Reviews
-
Outdoor Kitchen in Front
2016 Puma 30-FBSS
What I liked most: Outdoor kitchen is in unique spot, it's in the front of the RV and even has a microwave. The rear master bedroom has adequate space with the slide and because it's in the rear of the coach has quicker access to the bathroom for those late night visits. The bunk beds are in the front which is an interesting idea. The booth dinette has a little larger dining room table than most others.
What I'd improve: The master bedroom does have extra space but makes me wonder if more couldn't have been fit into the space11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


